مشاوره رایگان : 09133535875

ارسال رایگان با خرید بیش از 200 هزار تومان

پشتیبانی 24 ساعته

بیماری آسم و درمان آن

بیماری آسم و درمان آن

آسم یکی از شایعترین بیماری های مزمن دستگاه تنفس است که از کودکان تا بزرگسالان را مبتلا می سازد و علامت آن تنگی نفس است.
این بیماری ریوی معمولاً با سرفه خشک و حالت گرفتگی در سینه شروع می شود و کم کم پیشرفت کرده به طوری که تنفس مشکل شده و سینه خس خس کرده و گاهی صدا سوت می دهد.
حملات آسمی بسیار خطرناک می باشد زیرا بیمار برای نفس کشیدن تقلا نمی‌کند و حالت خفگی به او دست می دهد.
حدود ۱۰ درصد از بچه ها و یک پنجم کل افرادی که در کانادا زندگی می کنند به آسم مبتلا می شوند این بیماری در پسرها حدود دو برابر دخترا میباشد. ولی در بزرگسالان این نسبت مساوی می شود.
در این بیماری عضلات نایژه Bronchدچار اسپاسم شدید شده و سفت می شود؛ بنابراین هوای کمی از ریه ها می گذرد و چون ریه ها قبل از هوا پر شده است نفس کشیدن مشکل می‌شود .
و در حالی که مانند خفگی به شخص دست می دهد. البته اگر خلط در ریه وجود داشته باشد و غشا ریوی تورم
داشته باشد از ریه صدای سوت خارج میشود.
کسانی که آسم دارند بعد از مدتی مبتلا به بیماری
امفیزمEmphysema می‌شوند.
عبارت از است از اتساع حباب های هوائی ریه و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی طبیعی ریه ها.

علت بروز آسم ممکن است آلرژی و یا هوای سرد و یا استرس باشد. بسیاری از مواد سمی که در هوا وجود دارد ممکن ماننده مواد شیمیایی ،دود، موی حیوانات،
خاک و گرده گلها و گیاهان باعث شروع آسم می‌شوند. گاهی نیز آلرژی نسبت به مواد شیمیایی این بیماری را تشدید می‌کند.
غذاهایی که باعث آلرژی می شوند عبارتند از شیر و لبنیات ،تخم مرغ و بادام زمینی، گندم، مرکبات و تمام مواد شیمیایی مانند رنگ و غیره که به غذاهای پروسس شده اضافه می‌شود به طور کلی می توان گفت که همه غذاهای آلرژی زا هستند و این بستگی به شخص دارد. البته ممکن است بین چند دقیقه تا چند روز بعد از خوردن غذا ظاهر شود داروهای شیمیایی نیز ماننده
آسپرین باعث بروز آسم می شود. بعضی از بیماری ها مانند سرماخوردگی نیز در شروع آسم موثر هستند..
مسئله مهم دیگر ارتباط آسم و بیماری های ریوی با بیماری های پوستی مثلاً اگزما می باشد، و معمولاً کسانی که به بیماری های پوستی مبتلا هستند پس از مراجعه به پزشک از داروهای مانند کورتیزون استفاده می‌کنند که این گونه داروها امراض پوستی را به طور سطحی و موقتی مداوا کرده و امراض را به داخل بدن می‌برند و باعث آسم می‌شوند.
های چاقی. کمبود آنزیم لوزالمعده و اسید معده نیز از عوامل ایجاد آسم می باشند.

تحقیقات نشان داده است که بیشتر افرادی که مبتلا به آسم می شوند دارای کمبود اسید معده هستند در سال ۱۹۳۱ یکی از دانشمندان به نام Brayدریافت که ۸۰ درصد اشخاص مبتلا به این بیماری اسید معده کمتر از حد طبیعی دارد و توانست بسیاری از افراد را با تجویز قرص اسید گلوتامیک Glutamic Acicشفا دهد. البته بیتین Betaine,پپسینPepsin ویا سبزیجات تلخ و
قرص های آنزیم نیز همان اثر را دارند.

کمبود اسید معده باعث هضم ناقص مواد پروتئینی شده و هنگامی که این مواد نیمه هضم وارد خون می‌شوند باعث آلرژی می‌گردند داروهای ضد تورم ماننده آسپرین نیز همین حالت را دارد زیرا ماده سالی سیلیتSalycylate که در آسپرین وجود دارد در بسیاری از غذاها نیز وجود است به اشخاص مبتلا به این عارضه باید از خوردن آن پرهیز کنند.
برای مبارزه با آسم چه باید کرد؟
هنگامی که دچار حمله آسمی شوید مقدار زیادی آب و یا نوشابه بنوشید زیرا اخلاط را دفع می کند .

خوردن آب و مایعات از جمع شدن اخلاط در بدن مخصوصا در دستگاه تنفسی جلوگیری می کند.
روزه گرفتن اقلا چند روز در ماه مواد سمی را از بدن خارج می سازد.

رژیم غذای کسانی که مبتلا به آسم هستند باید کاملاً طبیعی و عاری گاز مواد حیوانی باشد لبنیات به دلیل اینکه تولید خلط در بدن می‌کند مضر است مواد حیوانی در بدن تولید ماده ای به نام لوکوترینتسLeukotients می کند که باعث تورم در بدن می شود. سبزیجات و میوه جات تازه چون دارای آنزیم طبیعی می‌باشند دستگاه هاضمه را تحریک کرده و مواد سمی را از بدن خارج می سازند.

دیگرموادی که باعث الرژی وسم میشوند عبارتند از:

تخم مرغ، صدف دریایی ،ماهی ،شکلات و دانه های روغنی مانند بادام و گردو.

غذاهای مفید برای درمان آسم
۱ترشی ،سیر و پیاز بسیار مفید است زیرا سیر و پیاز هر دو دارای آنتی بیوتیک های طبیعی می باشند.

۲ماهی ها دارای مقدار زیادی اسید چرب اشباع نشده هستند. ماهی قزل آلا .سلمون و ساردین مفید هستند.
۳_ویتامین C یکی از بهترین ویتامین ها برای مداوای این بیماری است زیرا دارای خاصیت ضد هیستامین بوده و دیواره سلول ها را تقویت می کند تا بتوانند در مقابله با آلرژی مقاومت کرده و بدن را در مقابل مواد سمی و ضد عفونت ها مقاوم ساخته و دوره بیماری را کوتاه کند.

۴مواد معدنی مانند مگنزیوم عضلات را آرام کرده به از اسپاسم نایژه ها جلوگیری می کند ولی چون جذب مکنزیوم از طریق روده بسیار کنداست؟ بنابر این بهتر است این ماده معدنی را از راه تزریق وارد بدن کرد. ۵ویتامین B12برای بچه هایی که به سولفیت ها حساسیت دارند بسیار ضروری است و معمولاً بعد از شش هفته اثر آن ظاهر می شود البته چون بسیاری از اشخاص نمی‌توانند این ویتامین را از راه روده جذب کنند بهتر است از شکل مکیدنی آن که از راه زبان جذب می شود استفاده کنند.

۶_ویتامین Panthetonic Acid)A5)K ) نیز رول مهمی را در معالجه آسم بازی می‌کند و باید گفت که به طور کلی تمام ویتامین های گروه Bکه به نام ب کاملی نامیده می شود برای درمان و تسکین این بیماری مفید است.

گیاهان دارویی
۱افدرا Mahuanlg گیاهی است که از ۵۰۰ سال پیش به کار می رفته است .خاصیت ضد تورم و آلرژی دارد. البته این خاصیت در اثر استفاده زیاد کم می شود مگر اینکه همراه با گیاهان دیگر مانند شیرین بیان ،جینسینگ، ویتامین C,روی, ویتامین B6 و ویتامین B5 استفاده شود.

۲شیرین بیان: ضد آلرژی است.

۳کورکومین که رنگ دانه زرد رنگ زردچوبه است؛ ضد تورم بوده و مانند کورتیزون عمل می کند. تحقیقات نشان داده است که این ماده از سرطان جلوگیری می کرده به مانند ویتامین Cو B آنتی اکسیدانی قوی می باشد.

۴فورسکولین Forcskolin که از گیاهی Coleus Forskohli گرفته می‌شود نایژه ها را باز کرده و از تورم جلوگیری کرده و آسم را برطرف می کند و عوارض جانبی ندارد فورسکولین حتی فشار خون را نیز پایین آورده و برای رفع امراض قلبی و آب مروارید بسیار مفید است این گیاه همچنین رگهای خونی را باز کرده و گردش خون را تنظیم می کند.

گرد آوری شده توسط سایت فروشگاهی طب اکویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال رایگان

ارسال رایگان برای خرید های بیش از 200 هزار تومان

7 روز امکان بازگشت کالا

امکان بازگشت محصول تا 7 روز

فروش سراسری

امکان ارسال به سراسر دنیا

خرید امن

امکان خرید امن از طریق کلیه کارت های عضو شتاب