درمان سرطان تخمدان

سرطان تخمدان:

سرطان تخمدان ممکن است یکی از تخمدان ها یا هر دو آنها را مبتلا سازد. اگرچه در مراحل اولیه بیماری حدود ۸۵٪ تا ۹۵٪ شفا حاصل می شود. ولی چون در شروع سرطان تخمدان بیماری آرام و ساکت است لذا تشخیص بسیار دشوار است و تمام سرطان های تخمدان بیش از سه چهارم موارد این بیماری تا زمان پیشرفت تشخیص داده نمی شود که در این صورت میزان علاج فقط حدود ۱۰٪ تا ۲۰٪ خواهد بود.علت اصلی سرطان تخمدان نامعلوم است یک خانم موقعی به این بیماری مبتلا میشود که مادر مادربزرگ و یا خواهر او هم دچار این بیماری بوده باشند. همچنین خانم هایی که هیچ وقت فرزند نداشته اند و آنهایی که بچه دار نشده و عقیم هستند یا سرطان روده بزرگ داشته اند بیشتر در

معرض خطر ابتلا قرار دارند.

درمان سرطان تخمدان
درمان سرطان تخمدان

سرطان های خانواده تخمدان ۱۰٪ تا ۵٪ موارد مبتلا به کارسینوم تخمدان را تشکیل میدهند. قرار گرفتن در معرض تالک میتواند خطر ایجاد سرطان تخمدان را زیاد کند. استفاده از قرض های جلوگیری از بارداری خوراکی ،حاملگی بیش از یکبار و شیردادن خطر ایجاد سرطان تخمدان را کاهش میدهد.

علائم و نشانه های سرطان تخمدان:

نشانه های سرطان تخمدان در مراحل اولیه شامل: درد مبهم لگن ویا شکم ،سیری زود رس و سوء هاضمه است. البته این نشانه ها غیر اختصاصی هستند و ممکن است در بیمار های دیگر نیز مشاهده شدند.

درمان سرطان تخمدان:

درمان اصلی سرطان تخمدان جراحی است. اگر خط اول درمان با شکست مواجه شود باید شیمی درمانی انجام شود که در ۶۰٪ بیماران پاسخ خواهد داد.

پیشگیری از سرطان تخمدان:

عواملی که باعث کاهش ریسک ابتلا به این نوع سرطان می شود عبارت است از:

۱ـ استفاده از قرض های بارداری خوراکی: زنانی که از این قرض ها استفاده میکنند ریسک ابتلا به این نوع تومور در آنها ۴۰٪ تا ۵۰٪ کاهش میابد و هرچه مدت استفاده از این قرض ها طولانی تر باشد این اثر محافظت کننده بیشتر خواهد بود، حتی به نظر میرسد ،از قطع مصرف این قرض ها تا زمانی طولانی ( حتی تا ۱۰ سال) این اثر محافظت کننده باقی می ماند.

۲ـ حاملگی: زنانی که حامله می شوند ۳۰٪ تا ۶۰٪ ریسک کمتری برای ابتلا به این بیماری نسبت به زمانی که تا بحال حامله نشده اند دارند.

۳ـشیر دادن: شیر دادن یکی از راه های پیشگیری از سرطان تخمدان ها است.

۴ـ بستن لوله های فالوپ (برای جلوگیری از بارداری).

۵ـ برداشتن تخمدان ها: معمولا زنان با سن بیش از ۳۵ سال و با سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان می توانند برای پیشگیری تخمدان ها را بردارند.

۶ـکاهش مصرف غذا های  پرچرب و احتراز از در معرض تالک قرار گرفتن.

ضمنا آزمایشات غربالگری برای افرادی که به نظر ریسک ابتلای بالایی دارند، میتوانند به پزشکان در تشخیص و درمان زود هنگام بسیار کمک کنند.

درمان سرطان تخمدان :

*برگرفته از کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایرانی نوشته عطار اصفهانی

گردآوری شده توسط سایت فروشگاهی گیاهان دارویی طب الکویر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.