یبوست و درمان ان در طب سنتی

یبوست و درمان ان در طب سنتی

یبوست چیست

یبوست یا خشکی مزاج عارضه ای در دستگاه گوارش است که بر اثر آن مواد دفعی در روده بزرگ سفت می شوند .و دفع آنها با درد و سختی همراه میشود .یبوست حاد ممکن است سبب بسته شدن روده شود  که به نوبه خود حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد .

علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب ،برهم خوردن تعادل هورمونی ،اثر جانبی داروهای مصرفی یاآناتومی بدن باشد .

روش های درمان شامل اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است.

علت اصلی معمولا کندی سرعت عبور مواد از کولون یا اختلال دفع است. برخی بیماری ها موجب یبوست می شوند (رژیم کم فیبر یا کم آبی بدن ،کم کاری تیروئید،خوردن آنتی اسیدهای حاوی کلسیم یا آلومینیم ،خوردن لبنیات فراوان یا بشتر از معمول ،عارضه های نورولوژیک مثل پارکینسون یا مولتیپل اسکلروز،حاملگی، مشکلات اعصاب وعضلات سیستم گوارش ،استرس ،بیماری دیابت،تومور ها وسرطان های روده )هنگامی که غذا وارد روده می شود آب و مواد مغذی از آن جدا می شوند و مواد زائد به صورت مدفوع باقیی می مانند و به وسیله انقباض ماهیچه ها در روده حرکت میکند و مصرف کم فیبر و آب ونداشتن فعالیت بدنی وجلوگیری از دفع ،این امر را دشوار می کند .

یبوست و درمان ان در طب سنتی

علائم معمول یبوست عبارتند از :

کم شدن دفعات دفع مدفوع

دفع مشکل (فشار آوردن و زور زدن)

مدفوع سف و سخت یا کم

احساس خالی نشدن کامل روده

تورم یا درد شکم

استفراغ

سردرد

درمان یبوست در طب اسلامی وسنتی

درمان یبوست با پیاده روی

پیاده روی کمک به درمان یبوست

افرادی که دچار مشکل یبوست می شوند ساده ترین کاری که برای از بین بردن آن می توانند انجام دهند پیاده روی است. در پیاده روی بدن فرد تحریک وفعالیت بیشتری خواهد داشت وباعث عملکرد بهتر روده می شود .(دکتر خیر اندیش )

درمان یبوست با خوردن انجیر

بهترین میوه برای درمان یبوست

خوردن آب انجیر.مربا انجیر ویا شربت انجیر چون ملین بسیار قوی است (کسانیکه دیابت دارند می توانند شربت یا مربا انجیر را با  شیره توت درست کنند )(دکتر ضیایی)

یبوست و درمان ان در طب سنتی

درمان بیوست با فلوس

درمان یبوست با فلوس

درمان یبوست در افراد نوجوان ،میان سال وکهن سال بسیار سریع سه قطعه فلوس ده سانتی تهیه کرده ودر سه نوبت هر بار یک قطعه ده سانتی پردهای داخل آن را در آورید داخل لیوان ریخته آب جوش روی آن بریزید تا دم بکشد بعد هر هشت ساعت یک بار میل کنید (این کارفقط در سه مرحله تکرار شود )(دکتر ضیایی)

درمان بیوست شدید با گل ختمی ، برگ سنا ….

برگ سنا ،گل ختمی خبازی،گل ختمی سفید وبرگ کاسنی به نسبت مساوی پودر کرده روزی یک قاشق مربا خوری در یک لیوان  آب جوشیده ولرم حل کرده ومیل کنید.

توجه:اگر زن حامله یا شیر ده است  باید به جای برگ سنا از برگ گل محمدی استفاده کند چون

سقط جنین می آورد وباعث خشک شدن شیر مادر می شود .(دکتر ضیایی)

درمان بیوست با سبزی جات و میوه ها

سیزسجات در درمان یبوست

خوردن سبزجات مانند کاهو وسبزی خوردن مخلوط و میوها مانند پرتقال و لیمو به همراه غذا چون دارای فبیرگیاهی  هستند در درمان یبوست موثراست . (دکتر ضیایی)

درمان یبوست با محلول سودا بر

اگر یبوست شدید نباشد خون یبوست غلبه سودا می باشد می توان با محلول سودا بر و گیاهان داروی ملین وبرگ  سنا درمان کرد .(دکتر تبریزیان )

اگر یبوست شدید نباشد خون یبوست غلبه سودا می باشد می توان با محلول سودا بر و گیاهان داروی ملین وبرگ  سنا درمان کرد .(دکتر تبریزیان )

درمان یبوست شدید با تنقیه

اگر بیوست شدید است گل ختمی خبازی را جوشانده صاف کنید وبا دستگاه تنقیه تزریق شود (دکتر ضیایی)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.